Krótka historia bielizny

2015-10-21

Życie bez bielizny - bez biustonoszy, majtek, pończoch... Byłoby bardzo utrudnione, prawda? A przecież nie zawsze te elementy garderoby były obecne w życiu kobiet. Przez wiele wieków musiały sobie radzić bez tego.

Jak bywało dawniej?

Dawniej to, co nazywano majtkami, wyglądało zgoła inaczej - były to swoistego rodzaju pantalony, które sięgały do kostek, potem do łydek i do kolan. To, co dzisiaj zwiemy majtkami, przez długi czas było w ogóle nieznane. Później za to kojarzone było z tancerkami kabaretowymi i prostytutkami. Dopiero z biegiem lat zmieniło się nastawienie względem majtek - z pejoratywnego na neutralne, a nawet neutralno-pozytywne.
Z biustonoszami sprawa wyglądała jeszcze zgoła inaczej. Pierwsze biustonosze znane były jeszcze w Starożytnej Grecji, by dziewczęta, które ćwiczyły fizycznie, trenowały swoją sprawność, nie miały problemów z biustem.
Jednak to, co dzisiaj zwane jest biustonoszem, znane jest dopiero od 1910 roku. Biustonosz był też pewnym swoistym symbolem. Symbolem uciśnienia, bo to pierwsze sufrażystki na znak protestu przeciw hegemonii mężczyzn, paliły biustonosze.
Dzisiaj bielizna damska też służy do manifestacji. Jednak raczej do manifestacji swojego ciała i promieniującej od niego seksualności, erotyzmu, a nie do manifestacji politycznych. A taka manifestacja jest zdecydowanie przyjemniejsza i bardzo chętnie przyjmowana przez wszystkich nią zainteresowanych.